//////

Archive for Październik 2014

Pralka – jej awaria może być problemem

Jednym z gorszych problemów jest awaria pompy, ponieważ nie tylko psuje się nam pralka, ale również bardzo często zalewamy swoje mieszkanie, a często też mieszkania sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku. Niestety budownictwo bloków jest tak skonstruowane, że nie ma innej opcji, jak tylko zalać sąsiadów. Awaria pompy objawia się wyciekiem wody z pralki. Często wystarczy wymienić tylko uszczelkę w pompie, ale też nieraz zdarza się, że potrzebna jest wymiana całej pompy. Przyczyną wyciekania wody może być również pęknięty bęben. Należy pamiętać, że zanim wezwiemy fachowca, któremu będziemy musieli zapłacić za usługę, trzeba sprawdzić filtr, który być może się zatkał. Jeśli tak, to sami możemy oczyścić filtr i praca pralki wróci do normy. Czasem zdarza się, że włączamy pralkę, silnik się załącza, ale bęben się nie obraca. To znak, że problemem jest pasek klinowy, który albo się zerwał, albo po prostu się ślizga. Wystarczy wówczas wymienić pasek, albo odpowiednio go naciągnąć i wszystko wróci do normy.

Tuszowanie rys w mieszkaniu

Czasami w naszym mieszkaniu zauważamy, że nasze ściany pękają. Najczęściej ten proceder zauważają osoby, które mieszkają w starych domach czy kamienicach. Stare budownictwo ma bowiem prawo się zużywać. Do tuszowania rys możemy także użyć taśmy, którą przykleja się na pękniętą powierzchnię, a potem szpachluje. Najlepsza jest ta wykonana z włókna szklanego, ponieważ nie tylko maskuje pęknięcia, ale również wzmacnia naprawianą ścianę. Na rynku jest wiele taśm, którymi możemy zakleić pęknięcie. Pojawiają się nawet tzw. Taśmy narożnikowe, które tuszują pęknięcia na złączeniu ścian. Ważne jest, żeby pamiętać, że taśmę najlepiej jest użyć wewnątrz pomieszczenia, ponieważ nie może być ona narażona na wilgoć i niskie temperatury. Na koniec trzeba polecić również akryl uniwersalny. Jest on najlepszym spoiwem ze wszystkich wymienionych, ponieważ można go stosować niemal na każdej powierzchni (począwszy od betonu, a skończywszy na drewnie), a do tego jest odporny na promienie słoneczne oraz gwałtowne zmiany temperatury.

Sprawdzone sposoby na domowe awarie

Często zdarza się tak, że w najmniej odpowiednim momencie coś nam się popsuje, lub zniszczy w domu. Szczególnie, kiedy jest to stare budownictwo, o które np. nie dbał poprzedni właściciel mieszkania. Nie musimy panikować, ponieważ specjalnymi domowymi sposobami starym rzeczom możemy przywrócić dawne lata świetności. I tak na przykład bardzo uciążliwy jest kamień, który zalega nam w sedesie. Nikt nie lubi, kiedy na jego sedesie pojawia się żółty,a nawet ciemnobrunatny osad. Nie wygląda to dobrze, ponieważ sedes wygląda jakby nie był myty. Teraz to nie jest problem – wystarczy na noc wlać do niego miksturę z wody i octu w proporcji 1:1, a rano spłukać. Jeśli kamień jest widoczny nie tylko na dnie, ale również na ściankach muszli wystarczy je obłożyć ligniną nasączoną wodą z octem. Tak prosty sposób jak ocet, jest idealny do czyszczenia kamienia, nie tylko w muszli, ale generalnie w całym mieszkaniu. Bo osad z kamienia pojawia się nie tylko w sedesie, ale na umywalkach, zlewach i wannach.

Usuwanie plam ze ścian

Plamy na ścianach są zawsze zmorą każdego człowieka i nieraz nawet dobry malarz nie wie jak je usunąć czy zamalować. Zwłaszcza stare budownictwo takie jak kamienice lubią przyjmować plamy, których ciężko jest się pozbyć. Wnikają bowiem one głęboko w strukturę ściany i ciężko jest je stamtąd usunąć. Żeby skutecznie się ich pozbyć trzeba poznać przyczynę ich powstawania. Jeśli na ścianie pojawią się malunki dziećmi, albo pozostałości po ich jedzeniu, nie musimy się martwić, ponieważ tego rodzaju plamy łatwo usunąć. Wystarczy tylko trochę ciepłej wody i problem z głowy. Jeżeli jednak plamy pojawiają się z powodu wilgoci, bądź zagrzybienia, problem staje się poważniejszy, bowiem nie wystarczy zwykłe zamalowanie. Tutaj ważna jest przyczyna, jaka powoduje pojawienie się wyżej wymienionych problemów. Trzeba tu zastosować specjalne suszenie ścian, bo otwieranie okna tutaj nic nie da. Są specjalne preparaty, które osuszają nasze ściany na wiele lat. Oczywiście trzeba w nie zainwestować, jednak warto zrobić to raz na kilkanaście lat, bądź na całe życie.

Wypływające pieniądze, czyli cieknący kran

Często zdarza się tak, że nie możemy zasnąć w nocy. I nie chodzi tutaj o stare budownictwo, które skrzypi i straszy nie tylko nas, ale także nasze dzieci. Leżymy w łóżku i wsłuchujemy się w głuchą ciszę, jaka jest dookoła. Jeśli mamy zegar w domu, ciszę te może nam przerwać jego tykanie. Jest jeszcze jedna rzecz, która może przerwać nam spokój podczas snu – kapiąca woda z kranu. Dobrze jest, jeśli tylko nie dokręciliśmy kranu i po zrobieniu tego woda nie będzie już uciekać, gorzej, kiedy nasz kran przecieka. Wówczas trzeba będzie naprawić tę usterkę. Musimy pamiętać, że, jeśli w domu nie ma osoby, która zna się na tego typu pracy, to lepiej nie ryzykować zalania naszego mieszkania, a przede wszystkim mieszkań naszych sąsiadów. Często kapiący kran, to tylko nieszczelna uszczelka, jednak jeśli to tylko tak mała awaria, i tak nie zaszkodzi jej naprawić. Na początku oczywiście musimy odciąć dopływ wody. Jeśli nie mieszkamy w domku jednorodzinnym, a w bloku, gdzie, żeby odciąć dopływ wody w naszym domu, musimy zejść do piwnicy i zrobić to w całym pionie, wypadałoby powiadomić są siadów o tym, że na jakiś czas nie będą mieli wody.