//////

Archive for Grudzień 2014

Wypływające pieniądze, czyli cieknący kran

Często zdarza się tak, że nie możemy zasnąć w nocy. I nie chodzi tutaj o stare budownictwo, które skrzypi i straszy nie tylko nas, ale także nasze dzieci. Leżymy w łóżku i wsłuchujemy się w głuchą ciszę, jaka jest dookoła. Jeśli mamy zegar w domu, ciszę te może nam przerwać jego tykanie. Jest jeszcze jedna rzecz, która może przerwać nam spokój podczas snu – kapiąca woda z kranu. Dobrze jest, jeśli tylko nie dokręciliśmy kranu i po zrobieniu tego woda nie będzie już uciekać, gorzej, kiedy nasz kran przecieka. Wówczas trzeba będzie naprawić tę usterkę. Musimy pamiętać, że, jeśli w domu nie ma osoby, która zna się na tego typu pracy, to lepiej nie ryzykować zalania naszego mieszkania, a przede wszystkim mieszkań naszych sąsiadów. Często kapiący kran, to tylko nieszczelna uszczelka, jednak jeśli to tylko tak mała awaria, i tak nie zaszkodzi jej naprawić. Na początku oczywiście musimy odciąć dopływ wody. Jeśli nie mieszkamy w domku jednorodzinnym, a w bloku, gdzie, żeby odciąć dopływ wody w naszym domu, musimy zejść do piwnicy i zrobić to w całym pionie, wypadałoby powiadomić są siadów o tym, że na jakiś czas nie będą mieli wody.

Cieknący kran zmorą domowników

Często zdarza się, że wystarczy dokręcić śrubę na baterii, a nasz cieknący problem zniknie. Jednak kiedy to nie pomoże musimy rozebrać baterię i uszczelnić miejsce, w którym znajduje się sznur uszczelniający. Jednak jeśli i to nie pomoże trzeba będzie wymienić uszczelkę. Trzeba w tym celu odkręcić mosiężną nakrętkę, zdjąć starą uszczelkę i wymienić na nową. Wielu hydraulików podpowiada, aby przed skręceniem kranu, odkręcić jego pokrętło w lewą stronę. Pomoże to w odpowiednim wkręceniu korpusu kranu. Jeżeli sami nie potrafimy naprawić kranu, warto jest wezwać hydraulika, który na pewno w mig rozprawi się z naszym cieknącym problemem. Musimy jednak pamiętać, że dobrych hydraulików jest jak na lekarstwo. Budownictwo ma to do siebie, że fachowców jest dużo, jednak tych naprawdę dobrych trzeba ze świecą szukać. I nie chodzi tu tylko o budowanie, ale także o remonty czy też naprawy. W sumie nie ma czemu się dziwić – większość dobrych fachowców wyjechała za granice naszego kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków i chleba.

Zapchana główka prysznica

Często zdarza się tak, że chcąc się wykąpać uruchamiamy prysznic, a tutaj niespodzianka, woda nie chce lecieć, i to nie z powodu jakiejś awarii, tylko dlatego, że dziurki od prysznica są zapchane. Co zrobić, żeby je udrożnić? Nie musimy od razu wzywać fachowca, ponieważ samu w domowych warunkach możemy to zrobić. Wbrew pozorom, to nic trudnego. Zresztą jeżeli poszperamy w internecie, to okaże się, że nie tylko remont, ale całe budownictwo nie jest niczym skomplikowanym. Jest wiele domowych sposobów, które są równie skuteczne, a do tego o wiele tańsze, aniżeli środki, które możemy kupić w sklepie. Któż nie zna takiego środka, jak ocet. Okazuje się, że nadaje się on nie tylko do marynat, czy jako przyprawa do zup, ale również rewelacyjnie sprawdza się jako środek czyszczący. Wystarczy nasączyć nim szmatkę i owijamy nią prysznic. Czekamy około pół godziny, zmywamy prysznic czystą wodą i gotowe. Jeśli osad jest duży i prysznic nie będzie dokładnie oczyszczony, czynność tę możemy powtórzyć.