//////

Archive for Luty 2015

Pęknięcia i rysy ścian

Obecnie jest dużo możliwości w doborze ozdób ścian, jednak żaden właściciel domu nie chciałby, aby jego ściany zdobiły brzydkie pęknięcia albo rysy. Niestety stare budownictwo z reguły takimi rysami i pęknięciami jest pokryte. Najczęściej ten problem możemy odnaleźć w starych domach i kamienicach. Dlatego, jeśli chcemy szybko pozbyć się problemu, nie mamy się nad czym zastanawiać, tylko musimy biec do sklepu i kupować lekki akryl szpachlowy, najlepiej marki Soudal. Jego mięsista konsystencja powoduje, że bardzo łatwo się go rozprowadza i nie spływa, dzięki czemu tworzy elastyczną powierzchnię, na której nie ma żadnych ubytków. Trzeba tylko nałożyć szpachlę i wygładzić ją szpachelką, zanim masa się uelastyczni. Jeśli ściana, którą musimy naprawić posiada dużą chłonność, dobrze jest wcześniej zgruntować tę powierzchnię, stosując w tym celu specjalny roztwór przygotowany z lekkiego akrylu szpachlowego i wody. Akryl ten należy rozcieńczyć w wodzie w stosunku 1:2. Żeby naprawioną powierzchnię wyszlifować i pomalować, trzeba odczekać około 20 minut od nałożenia lekkiego akrylu szpachlowego.

Kocioł – jego awaria i naprawa

Kończy się lato, zbliża się jesień, a potem mroźna zima. Często zdarza się tak, że w najmniej oczekiwanym momencie nasz piec (kocioł grzewczy) zaczyna strajkować. W zależności, jakie budownictwo zastosowaliśmy, on musi je ogrzać i często może się wysłużyć. Mamy wtedy dwa wyjścia – wymienić go na nowy, jeśli mamy akurat w tym momencie wolne środki pieniężne lub, jeśli większych środków brak, naprawić. Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy sami tego robić, bo możemy tylko pogorszyć sytuację. Kiedy będziemy szukać fachowca, który rozwiąże nasz problem musimy patrzeć na: czas realizacji usługi – nie powinna być dłuższa niż 24 godziny w okresie letnim; wyposażenie w sprzęt fachowca – powinien mieć on wszystkie narzędzia, które ułatwią mu sprawne naprawienie usterki, np. miernik ciśnienia gazu czy analizator spalin; fachowiec musi mieć ze sobą wszystkie części zamienne, żeby od razu mógł naprawić awarię; fachowiec musi wystawić gwarancję na usługę – serwisant musi sporządzić protokół, w którym zaznaczy, co zostało naprawione i na jaki czas udziela gwarancji na wykonaną usługę.

Znaleźć dobrego fachowca – czy tak trudno

Kiedy okazuje się, że mamy problem, bo coś w domu zaczyna szwankować, zaczynamy szukać fachowca. Okazuje się, że na rynku jest ich na pęczki. Nie tylko tych, których pasjonuje budownictwo, znajdą się również Ci od remontów. Tylko jak sprawdzić czy fachowiec jest dobry? Każdy dobry fachowiec musi być punktualny i pozostawić po sobie porządek. Jeśli tak będzie, możemy być pewni, że jest dobry i podpisać z nim stałą umowę na usługi. Najczęściej obawiamy się, kiedy szukamy fachowca do naprawy pieca. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że od tego zależy nawet nasze życie. Dobrego fachowca można również poznać po tym, ile czasu poświęci na naprawę naszego kotła. Rzetelny serwisant naprawę kotła wiszącego będzie przeprowadzał w czasie 1,5 do 2 h, podgrzewacza wody 1 do 1,5 h, a kotła stojącego od 2 do 2,5 h. Najczęściej kiedy psuje się nam piec nie wiemy gdzie to mamy zgłosić. Najlepiej jest: zgłosić awarię do autoryzowanego serwisu, bądź zadzwonić do osoby, która instalowała nam piec. Jeśli to nie pomoże, wówczas możemy w Internecie poszukać firm serwisowych, do których opis możemy przesłać mailem.

Malowanie mebli – proste i przyjemne.

Jeżeli chcemy odmalować stare meble bo nie stać nas na nowe, bądź jesteśmy koneserami sztuki, którzy lubią starocie, nie ma najmniejszego problemu. Tak naprawdę to nic trudnego. Zanim pomalujemy starą szafkę, musimy ja najpierw dokładnie umyć i wysuszyć, następnie odkręcić drzwiczki i wyjąć szuflady, jeśli takowe posiada. Zabieg ten jest potrzebny, bo jeśli chcemy idealnie pomalować mebel, to każda jego część musi być malowana osobno. To jeszcze nie wszystko. Zanim zaczniemy wielkie malowanie musimy pozbyć się starej farby i lakieru. Do tego zabiegu użyjemy gruboziarnistego papieru ściernego, a potem wypolerować papierem drobnoziarnistym. Następnie mebel myjemy i suszymy. Teraz już możemy przystąpić do decydującej fazy. W pierwszej kolejności malujemy małe elementy i krawędzie, potem nakładamy dużym pędzlem, albo wałkiem farbę na pozostałą część. Jeśli stara farba przebija przez nową, musimy mebel pomalować jeszcze raz. Najlepiej delikatnie zetrzeć papierem nową warstwę farby, ponieważ powierzchnia stanie się gładka. Musimy pamiętać, że potem konieczne jest umycie i osuszenie powierzchni przed kolejnym malowaniem. Stare meble podobnie jak stare budownictwo ma swój urok i należy o nie dbać. W przeciwnym razie za kilkadziesiąt lat nie pozostanie nic z dziedzictwa, które pozostawili nam nasi przodkowie.