//////

Archive for Luty 2015

Awaria zasilania w domu

Kiedy budujemy dom nie zastanawiamy się nad tym, jak długo będzie działać zasilanie. Często kupujemy również domy, o zasilaniu których nie wiemy nic. Budownictwo bywa tak dziwne, że mieszkając w domu trafiają się niespodzianki. Czasami zdarza się, że podczas oglądania naszego ulubionego serialu, czy podczas pieczenia naszego ulubionego ciasta, telewizor, czy piekarnik nagle przestaje działać. Zaczynamy się denerwować i zastanawiać co się stało. Dochodzimy do wniosku, że zapewne wysiadło nam zasilanie w domu. Jeśli tak się zdarzy na pierwszym miejscu należy sprawdzić bezpieczniki. Zdarza się bowiem, że dopuszczalna wartość prądu zostaje przekroczona i wówczas prąd w obwodzie wyłącza się automatycznie. Jeśli tak się stanie wystarczy go włączyć. Jeśli jednak bezpieczniki są dobre zaczyna się problem, bowiem sami awarii nie naprawimy. Musimy wówczas wezwać fachowca, który oceni wagę problemu, a także będzie potrafił go naprawić. Musimy pamiętać, że nie może to być sąsiad, który jako tako zna się na prądzie, musimy wezwać elektryka z krwi i kości.

Elektryka prąd nie tyka, czyli awaria prądu w domu

Czasami zdarza się, że w domu nagle wyłączy nam się prąd. Osoby, które się nie znają na prądzie zaczynają zastanawiać się czy prąd wyłączono w elektrowni, bo prowadzi się jakieś prace renowacyjne, czy to zawiodło nasze budownictwo i musimy wezwać elektryka. Na początku musimy sprawdzić korki, jeżeli one działają bez zarzutu wówczas najlepiej postępować według następujących wskazówek: należy sprawdzić, czy sąsiedzi mają prąd – jeśli nie, to trzeba zadzwonić do elektrowni i zgłosić awarię. Jeżeli sąsiedzi mają prąd, to możliwe jest, że w Twoim domu przepaliły się obwody elektryczne. Do oświetlenia ciemnego pomieszczenia należy używać raczej latarek, ponieważ świece i lampy naftowe przez przypadek mogą wywołać pożar. Należy wyłączyć wszystkie urządzenia, które mieliśmy włączone przed awarią, ponieważ po włączeniu prądu mogą powodować przeciążenie. Podczas braku prądu nie należy otwierać lodówek i zamrażarek. W lodówce, która ma ciągle taka samą temp. można przechowywać żywność nawet do dwóch dni. Pamiętaj, żeby mieć zawsze w zapasie kilka butelek wody niegazowanej, ponieważ niektóre urządzenia zaopatrujące mieszkanie w wodę mogą działać dzięki pompie zasilanej na prąd. Należy również pamiętać, że w niektórych urządzeniach gazowych prąd jest potrzebny do uruchomienia zapłonu.

Co jeżeli pojawi się awaria zasilania w wynajętym na urlop mieszkaniu tudzież w pokoju hotelowym

Nie zawsze, choć czasami zdarza się, że na urlopie siada zasilanie. Wówczas wszyscy zaczynają się denerwować. Jeżeli taka sytuacja pojawia się w mieszkaniu, które wynajmujemy, jesteśmy w o tyle gorszej sytuacji, że budownictwo jest nam nieznane i możemy mieć problem ze zlokalizowaniem usterki. Inaczej jest kiedy awaria pojawia się w hotelu, wówczas zawsze możemy zapytać personelu co się stało i jak długo potrwa awaria. Dobrym pomysłem zarówno w jednej jak i drugiej sytuacji jest zabranie ze sobą telefonu komórkowego. Wiadomo, że każdy jadąc na urlop chce, żeby mu go nie przerywano, dlatego mając komórkę można ją wyłączyć w dzień, ale podczas awarii jest ona niezbędna, ponieważ umożliwi nam wezwanie pomocy, jeśli np. utkniemy w windzie. Brak zasilania nie przeszkadza z korzystania z restauracji. Kelner przyniesie nam oświetlenie w postaci świeczek. A nie ma niczego bardziej romantycznego dla zakochanej pary, jak kolacja przy świecach, nieważne, że akurat wymuszona brakiem zasilania. Najważniejsza jest odpowiedzialność urlopowiczów. Nie powinno się pływać w ciemnościach, szczególnie po spożyciu alkoholu, ponieważ organizm nie jest wtedy wyczulony na czyhające niebezpieczeństwa.