//////

Archive for Maj 2015

Dzikie zwierzęta w miastach

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było mowy o tym, aby dzikie zwierzęta takie jak dziki czy lisy chodziły po osiedlach czy aby można je było spotkać na ulicach wielkich miast. Jednak jak się okazuję, dzisiaj jest to bardzo powszechne. Włączając co jakiś czas wiadomości w telewizji można zauważyć, że pojawiają się tam co kilka dni informacje o kolejnych spotkaniach człowieka ze zwierzyną, która powinna być w lesie. Jednak nie ma się czemu dziwić. Człowiek sam jest sobie winien. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Warto pomyśleć przez chwilę i już nasuwa się ona sama. Budownictwo w dzisiejszych czasach wychodzi już poza centrum miast, przenosząc się na tak zwane peryferia. Tak więc wycina się w tym celu lasy, niszcząc naturalne środowiska zwierząt, takich jak dziki czy lisy. Dlatego też, zwierzęta te po pierwsze zaczynają się przyzwyczajać do obecności człowieka w swoim otoczeniu, a po drugie jeśli człowiek zabrał im ich naturalne środowisko jakim były lasy i łąki, to one szukają nowych miejsc chociażby do żerowania, i tak oto znajdują je w miastach.

Zwierzęta w miasto

Dzikie zwierzęta zazwyczaj kojarzone są w przestrzenią leśną. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Do tej pory można było je oglądać właśnie w lesie, jeśli akurat się człowiek na taki okaz natknął, i mogło to być na przykład stado dzików, które swoją drogą są bardzo niebezpieczne, lub jakaś sarna czy zając. Jak się jednak okazuję, budownictwo mieszkań tak bardzo się rozwinęło, że zaczęło ono rozrastać się na terenie zamieszkanym do tej pory właśnie przez takie dzikie zwierzęta. Nie ma się więc czemu dziwić, że w miastach coraz częściej można spotkać jakiegoś dzika czy sarnę, skoro człowiek zajął jej miejsce. Lasy są wycinane, ponieważ nie ma miejsca do budowy nowych osiedli, dlatego też zwierzęta muszą gdzieś żerować i szukać jedzenie. Jest to oczywiste, że jeśli pozbawimy ich naturalnego dla siebie środowiska, będą one wkraczać w przestrzeń ludzką. Dlatego należy zaprzestać wycinki drzew i dać zwierzętom pole do swojego mieszkania, z dala od ludzi i ludzkich osiedli, ponieważ nikomu to nie służy.

Stare bloki z płyty

Ludzie w dzisiejszych czasach są bardzo wymagający. Jeśli kupują oni jakieś mieszkanie, muszą je dokładnie obejrzeć, sprawdzić lokalizacje swojego wymarzonego mieszkanka oraz to, jak wygląda ono od wewnątrz. Ludzie stawiają teraz na wygodę, dlatego też bardzo interesuje ich przestrzeń mieszkania oraz to, czy pomieszczą się oni w nim ze swoimi wszystkimi rzeczami. Budownictwo jest już przyzwyczajone do tego, że faktycznie ludzie są bardzo wymagający. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej wyglądało to zupełnie inaczej. Zazwyczaj nowe rodziny i ludzie po ślubie mieszkali z rodzicami, ponieważ mieszkań nie było lub kosztowały bardzo dużo pieniędzy. Dlatego też w czasach komunistycznych w Polsce zaczęto budować mieszkania z tak zwanej wielkiej płyty, dzięki czemu były one bardzo szybko stawiane, były dość małe i tanie. Wtedy nikt nie zwracał uwagi na to, ile mieszkanie ma metrów, liczyło się to, że można zamieszkać samemu i że można mieć swoje cztery kąty, z dala od rodziców i teściów.

Dom czy mieszkanie

Tak jak w temacie, w tym miejscu warto zastanowić się nad kwestią, która nurtuje wiele rodzin, które planują wyprowadzić się w nowe miejsce i nie wiedzą, którą z opcji wybrać – mieszkanie czy dom. Budownictwo rozwinęło się teraz bardzo mocno, dlatego też wybór faktycznie może stanowić problem, ponieważ domy często są gorszej i mniej przestronne niż nowoczesne mieszkania! Ale od początku. Zazwyczaj ludzie marzą o domku, który znajdowałby się za miastem. Dzięki temu mieliby swój wymarzony ogródek i psa na trawie. Jednak dom jest o wiele droższy niż mieszkanie na obrzeżach miasta. Jeśli więc ktoś musi liczyć każdy grosz, i nie ma swoich własnych środków na mieszkanie tylko bierze je na kredyt, powinien zastanowić się na tym, czy faktycznie mieszkanie nie byłoby lepszym rozwiązaniem. Mieszkanie bowiem można kupić teraz też z ogródkiem, jest ono o wiele tańsze oraz znajdowałoby się prawdopodobnie w mieście, czyli miałoby o wiele lepszą lokalizację, szczególnie dla matki z dzieckiem, co ułatwiłoby jej znacznie życie.