//////

Archive for Maj 2015

Znane budowle w Europie

Na świecie jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Ludzie latają do Stanów Zjednoczonych, gdzie zachwycają się na przykład Statuą Wolności. Jednak nie muszą przemieszczać się aż tak daleko, aby obejrzeć budownictwo warte uwagi. W Europie również są takie przepiękne budynki, które zasługują na wielka uwagę. Po pierwsze, oczywiście takim krajem gdzie można się zachwycić starożytną architekturą jest Grecja. Nie ma wątpliwości, że Panteon musi zobaczyć każdy Europejczyk, chociaż raz w swoim życiu. Kolejny kierunek to Włochy, gdzie Koloseum zachwyca nawet tych ludzi, którzy są najbardziej wybredni i którzy zazwyczaj krytykują wszystko to, co zobaczą. Mniej słynnym miejscem gdzie Piza w Hiszpanii, gdzie znajduje się tak zwana Krzywa Wierzą. Być może nie jest ona przepięknym budynkiem architektonicznym, jednak ma swoją historię i tajemnicę, i dlatego też warto ją zobaczyć na żywo. Jak widać, w Europie jest również wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić.

Miasta w Polsce

Państwo Polskie znane jest turystom przede wszystkim z tego, że ma ono dostęp do Morza Bałtyckiego, które jest przecież przepiękne i warte zobaczenia chociaż raz w życiu, oraz prześlicznych gór, które zachwycają swoim urokiem i zakochują w sobie turystów. Jednak w Polsce można zobaczyć nie tylko miejsca znane i te, które oferują kontakt z naturą. Jak się okazuję, będąc w Polsce warto odwiedzić też miasta, ponieważ one skrywają na swoim terenie też wiele tajemnic i miejsc, które warte są zobaczenia. A więc po pierwsze, w Poznaniu czyli stolicy Wielkopolski warto wybrać się na stary rynek, gdzie budownictwo kamieniczek sięga czasów renesansu. O godzinie dwunastej w południe, codziennie z ratusza poznańskiego wychodzą dwa koziołki, które trykają się swoimi rogami. Kraków jest historycznym miastem, ponieważ była to dawna stolica kraju. W Krakowie można oglądać również zabytkowe kamienice ale też Zamek na Wawelu, gdzie pochowani są królowie Polscy. Warszawa warta jest zwiedzenia chociażby ze względu na swoją kolumnę Zygmunta.

Jak budowano w PRL

Tak jak w temacie, w tym miejscu zajmiemy się kwestią, która może zainteresować wszystkich tych, którzy pasjonują się starymi budynkami na terenie Polski. Jak wiadomo, druga wojna światowa zrównała z ziemią bardzo dużo budynków. Dlatego też, już po wojnie kiedy w Polsce panowały rządy komunistyczne i kiedy prowadzono propagandę, zaczęto budować nowe mieszkania, aby każdy obywatel mógł odczuć, że władza komunistyczna jest czymś dobrym i to, że dba ona o każdego obywatela. A więc budownictwo zaczęło się rozrastać na dużą skalę. Jednak nie było ono doskonale i nie było tak piękne jak dzisiaj. Po pierwsze, budynki były budowane w bardzo szybkim tempie, aby jak najszybciej zapełnić lukę mieszkaniową. Po drugie, jeśli tempo to było szybkie, oczywiste jest też to, że nie było ono zbyt dobre i trwałe. Budowano bowiem bloki z tak zwanej wielkiej płyty. Dlatego też dzisiaj, już po czasach komunistycznych mamy wielki problem, co zrobić z tymi budynkami, które grożą aktualnie zawalenie się? Lepiej je remontować czy wyburzyć i postawić nowe?

Nowe budynki mieszkalne

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi decyduje się na kupno całkiem nowego mieszkania, w stanie tak zwanym deweloperskim. I bardzo dobrze, ponieważ nowe budownictwo jest o wiele lepsze od tego, które było w czasach komunistycznych w Polsce. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że w czasach PRL-u budynki były tworzone z tak zwanej wielkie płyty, czyli po prostu były one zlepkiem wielkich, betonowych płyt, które w dzisiejszych czasach bardzo często grożą zawalenie. Dlatego też lepiej jest kupić nowe całkiem mieszkanie, które będzie służyć przez długie lata i które nie będzie groziło zawaleniem. Tak więc nie mieszkania są o wiele lepsze i przede wszystkim przestronniejsze. Mają one o wiele więcej przestrzeni w środku i na szczęście można je dowolnie dekorować. Stan deweloperski bowiem oznacza, że mieszkanie to ma białe ściany i gołe podłogi. Dzięki takiej sytuacji mieszkanie to można urządzić zupełnie po swojemu, i nie męczyć się z tym, jak było ono urządzone wcześniej jakimiś brzydkimi i starymi tapetami na ścianach.

Awaria zasilania w domu

Kiedy budujemy dom nie zastanawiamy się nad tym, jak długo będzie działać zasilanie. Często kupujemy również domy, o zasilaniu których nie wiemy nic. Budownictwo bywa tak dziwne, że mieszkając w domu trafiają się niespodzianki. Czasami zdarza się, że podczas oglądania naszego ulubionego serialu, czy podczas pieczenia naszego ulubionego ciasta, telewizor, czy piekarnik nagle przestaje działać. Zaczynamy się denerwować i zastanawiać co się stało. Dochodzimy do wniosku, że zapewne wysiadło nam zasilanie w domu. Jeśli tak się zdarzy na pierwszym miejscu należy sprawdzić bezpieczniki. Zdarza się bowiem, że dopuszczalna wartość prądu zostaje przekroczona i wówczas prąd w obwodzie wyłącza się automatycznie. Jeśli tak się stanie wystarczy go włączyć. Jeśli jednak bezpieczniki są dobre zaczyna się problem, bowiem sami awarii nie naprawimy. Musimy wówczas wezwać fachowca, który oceni wagę problemu, a także będzie potrafił go naprawić. Musimy pamiętać, że nie może to być sąsiad, który jako tako zna się na prądzie, musimy wezwać elektryka z krwi i kości.