//////

Archive for Lipiec 2015

Nowe osiedla a zieleń

Tak jak w temacie, warto zastanowić się w tym miejscu nad sprawą, która w ostatnich latach na świecie stała się bardzo istotna, a która jeszcze w Polsce nie ma tylu zwolenników, co na przykład w Wielkiej Brytanii, Francji czy na przykład u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. A więc chodzi oczywiście o budownictwo, które powstaje mówiąc kolokwialnie jak grzyby po deszczu, a które mimo wszystko nie jest tak dobrym rozwiązaniem we wszystkich dziedzinach życia. Oczywiście, nowe bloki i osiedla są budowane, ponieważ ludzie potrzebują nowych mieszkań. Jednak dla otaczającej ludzi przyrody jest to prawdziwa degradacja, i można powiedzieć nawet, że człowiek budując swój nowy, wymarzony bardzo często dom, niszczy przyrodę i to, czym są na przykład lasy dla zwierząt czy roślin. Bo przecież wycinając lasy niszczy się domy zwierząt tam mieszkających. A więc można uznać, że jest to paradoks, ponieważ budujemy nasze mieszkania, a nie myślimy o tym, że niszczymy domy innych stworzeń. Czy na pewno tak to miało wyglądać?

Dom w pobliżu lasu

Każdy człowiek w pewnym wieku chce mieć swoje własne mieszkanie. Budownictwo na szczęście rozwija się bardzo szybko, dlatego też nie ma powodów do zmartwień, że na przykład nie będzie już mieszkań na sprzedaż. O to nie powinien martwić się żaden człowiek, ponieważ jak wiadomo tych mieszkań nowych czy też starych jest na pęczki, mówiąc oczywiście kolokwialnie. Jednak przy wyborze wymarzonego mieszkania liczy się nie tylko to, aby ono po prostu było, ważne są również inne kwestie, takie jak na przykład okolica, której znajduje się dom czy mieszkanie. I tu powstaje pytanie, która z okolic będzie najlepsza? Odpowiedź nie może zostać jednoznacznie podana, ponieważ każda rodzina ma swoje indywidualne potrzeby. Jedni wolą mieszkać w centrum miast, aby po prostu nie mieć problemu z dojazdem w określone miejsca i nie przeszkadza im zgiełk miasta, natomiast inne rodziny wybierają okolicę spokojną i cichą, najlepiej przy lesie. Wybór należy do każdego osobno, dlatego warto się nad tym zastanowić, ponieważ jest to decyzja na całe życie.

Ochrona lasów o domy

Tak jak w temacie, warto się w tym miejscu zatrzymać i zastanowić przez chwilę, jak faktycznie budownictwo nowych osiedli wpływa na florę i faunę, oraz czy nie ma to negatywnych skutków na przykład dla zwierząt mieszkających blisko nowych osieli. A więc od początku, dla każdego dorosłego człowieka, który jest zorientowany w świecie nie stanowi zagadki fakt, że przy budowie nowych osiedli wycina się lasy. Niestety, ma to ogromny wpływ na to, co dzieje się z zamieszkującymi tamte tereny zwierzętami. Nie ma się czemu dziwić, że na światowej liście zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin pojawia się coraz więcej pozycji. Odpowiedź jest prosta. Ludzie po prostu zapędzili się zbyt daleko, i tworzą swoje domy, nie zwracająca uwagi na to, co będzie działo się ze zwierzętami czy roślinami. Dlatego też warto jest zainteresować się tym tematem, który dotyczy ochrony lasów, ponieważ jeśli człowiek nie przestanie niszczyć środowiska naturalnego, to niestety za kilka lat będzie właśnie on musiał zapłacić za to swoim zdrowiem a jego wnuki nie będą wiedziały, jak wygląda las i dzika zwierzyna.

Dzikie zwierzęta w miastach

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było mowy o tym, aby dzikie zwierzęta takie jak dziki czy lisy chodziły po osiedlach czy aby można je było spotkać na ulicach wielkich miast. Jednak jak się okazuję, dzisiaj jest to bardzo powszechne. Włączając co jakiś czas wiadomości w telewizji można zauważyć, że pojawiają się tam co kilka dni informacje o kolejnych spotkaniach człowieka ze zwierzyną, która powinna być w lesie. Jednak nie ma się czemu dziwić. Człowiek sam jest sobie winien. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Warto pomyśleć przez chwilę i już nasuwa się ona sama. Budownictwo w dzisiejszych czasach wychodzi już poza centrum miast, przenosząc się na tak zwane peryferia. Tak więc wycina się w tym celu lasy, niszcząc naturalne środowiska zwierząt, takich jak dziki czy lisy. Dlatego też, zwierzęta te po pierwsze zaczynają się przyzwyczajać do obecności człowieka w swoim otoczeniu, a po drugie jeśli człowiek zabrał im ich naturalne środowisko jakim były lasy i łąki, to one szukają nowych miejsc chociażby do żerowania, i tak oto znajdują je w miastach.

Zwierzęta w miasto

Dzikie zwierzęta zazwyczaj kojarzone są w przestrzenią leśną. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Do tej pory można było je oglądać właśnie w lesie, jeśli akurat się człowiek na taki okaz natknął, i mogło to być na przykład stado dzików, które swoją drogą są bardzo niebezpieczne, lub jakaś sarna czy zając. Jak się jednak okazuję, budownictwo mieszkań tak bardzo się rozwinęło, że zaczęło ono rozrastać się na terenie zamieszkanym do tej pory właśnie przez takie dzikie zwierzęta. Nie ma się więc czemu dziwić, że w miastach coraz częściej można spotkać jakiegoś dzika czy sarnę, skoro człowiek zajął jej miejsce. Lasy są wycinane, ponieważ nie ma miejsca do budowy nowych osiedli, dlatego też zwierzęta muszą gdzieś żerować i szukać jedzenie. Jest to oczywiste, że jeśli pozbawimy ich naturalnego dla siebie środowiska, będą one wkraczać w przestrzeń ludzką. Dlatego należy zaprzestać wycinki drzew i dać zwierzętom pole do swojego mieszkania, z dala od ludzi i ludzkich osiedli, ponieważ nikomu to nie służy.

Stare bloki z płyty

Ludzie w dzisiejszych czasach są bardzo wymagający. Jeśli kupują oni jakieś mieszkanie, muszą je dokładnie obejrzeć, sprawdzić lokalizacje swojego wymarzonego mieszkanka oraz to, jak wygląda ono od wewnątrz. Ludzie stawiają teraz na wygodę, dlatego też bardzo interesuje ich przestrzeń mieszkania oraz to, czy pomieszczą się oni w nim ze swoimi wszystkimi rzeczami. Budownictwo jest już przyzwyczajone do tego, że faktycznie ludzie są bardzo wymagający. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej wyglądało to zupełnie inaczej. Zazwyczaj nowe rodziny i ludzie po ślubie mieszkali z rodzicami, ponieważ mieszkań nie było lub kosztowały bardzo dużo pieniędzy. Dlatego też w czasach komunistycznych w Polsce zaczęto budować mieszkania z tak zwanej wielkiej płyty, dzięki czemu były one bardzo szybko stawiane, były dość małe i tanie. Wtedy nikt nie zwracał uwagi na to, ile mieszkanie ma metrów, liczyło się to, że można zamieszkać samemu i że można mieć swoje cztery kąty, z dala od rodziców i teściów.