//////

Archive for Październik 2015

Mały domek, przytulne gniazdko

Budownictwo jednorodzinne, to nie tylko branża która ma na celu tworzenie projektów ogromnych budynków, ale także małych domków. We współczesnym świecie nie tylko stawia się na ilość i metraż, ale także na jakość i komfort życia. Posiadanie małego, przytulnego gniazdka jest przede wszystkim marzeniem osób samotnych i żyjących w pojedynkę. Im wiele do życia nie potrzeba, ale własna kuchnia i własna łazienka to szczyt marzeń. Tylko mały domek może im to zapewnić, a najnowsze technologie pokazują, że nie są to wcale takie kosztowne przedsięwzięcia. Większe domki, zawierające kilka pokoi, to już poważniejsza inwestycja, zazwyczaj biorąca pod uwagę założenie rodziny lub zamieszkanie w takim domu więcej niż jednej osoby. Jednak i w takim dużym budynku mogą mieszkać samotni ludzie, kiedy ich na to stać, albo kiedy nade wszystko cenią sobie przestrzeń. Posiadanie własnego lokum, jest niezbędne do realizacji zamierzeń i pozwala na rozwój osobowości i pasji, a także zapewnia komfort i należytą prywatność oraz zapewnia samodzielność i życie na swoich własnych warunkach.

Stare budynki w miastach

Tak jak w temacie tego krótkiego artykułu, w tym miejscu zajmiemy się sprawą, która wywołuje duże emocje nawet wśród ludności, która nie pochodzi z danych miejscowości. Mianowicie mamy tu na myśli stare, zaniedbane budownictwo. Jest z nim duży problem. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zazwyczaj bowiem takie stare budynki mają wielką wartość kulturową. Dlatego też powstały dwie grupy które w bardzo żywych dyskusjach zastanawiają się nad tym, czy jest sens po pierwsze odnawiania takich budowli, i jeśli tak to czy jest to dobry wybór, lub pojawiają się nawet głosy za tym, czy nie lepiej byłoby takie stare i zaniedbane budynki wyburzyć i na ich miejsce postawić nowe ładniejsze i bardziej wydajne. Co do wyburzania głosy zazwyczaj są przeciwne ponieważ bardzo trudno jest sobie wyobrazić podjęcie decyzji o tym, że jakiś zabytkowy budynek z czasów renesansu zostaje zrównany z ziemią. Warto się nad tym zastanowić przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji.

Wyburzyć czy zostawić

Temat tego krótkiego artykułu dotyczy, tak jak w temacie zresztą zostało zauważone, kwestii bardzo spornej, mianowicie czy stare i brzydkie budownictwo wyburzyć a na ich miejsce postawić nowe, czy może jednak lepiej byłoby je zostawić i faktycznie przyzwyczaić się do ich wyglądu, lub ewentualnie w najlepszej opcji wyremontować. Jednak jak wiadomo remont takich starych budynków byłby wielkim wypadkiem, a niestety miasta polskie nie mają często tak dużych funduszy, aby remontować kamienice a przy okazji mieć jeszcze pieniądze na inne cele, takie jak budowa nowych ścieżek rowerowych, nowych dróg w gminach czy remontowanie placu zabaw, na których przebywają dzieci i które przecież są tak ważne na każdym osiedlu. Tak wiec pytanie, wyburzyć czy zostawić stare kamienice jest zasadne, i dlatego też na ich odpowiedź składa się wiele argumentów za jak i przeciw. Każdy obywatel powinien w swoim umyśle sam sobie odpowiedzieć na to pytanie i dążyć do tego, aby jego wizja się bardzo szybko zrealizowała.