//////

Archive for Kwiecień 2016

Budynki wielorodzinne, tańsze w utrzymaniu

Jeśli w jednym budynku znajdują się dwa lub więcej mieszkań, można mówić o znacznie tańszych kosztach utrzymania, całego domu. Dzieje się tak dlatego, że koszty remontu można podzielić na dwie lub więcej części, jeśli oczywiście nie jest jeden, ale dwóch właścicieli i każdy z nich odpowiada za swoją część dachu. Podobnie rzecz się ma z innymi pracami, jakie przewiduje budownictwo to jest z zakładaniem elewacji i innymi pracami związanymi z poprawianiem warunków mieszkalnych. Wszystko zależy w dużej mierze od dobrej organizacji. Niekiedy lepiej jest samemu nieco więcej płacić, niż użerać się z hałasami za ścianą, albo mieć uczucie dyskomfortu spowodowane głównie brakiem dostatecznej prywatności i stanowienia o swoich zamiarach w określonych porach dnia i nocy. Budynki wielorodzinne mają jednak także pozytywne strony, pozwalają wielopokoleniowym rodzinom trzymać się w tak zwanej „kupie” i spędzać miło czas. Ma to duże znaczenie przy wychowywaniu dzieci, czy opiekowaniu się osobami starszymi, którym zawsze nieco lepiej na łonie natury wśród rodziny, niż w innym, obcym miejscu.

Wiele kondygnacji, a bieganie po schodach

Budowanie domów posiadających więcej niż jeden poziom wymaga większych nakładów finansowych. Nie należy to do tanich rozwiązań, ale ma swoje zalety z innego powodu. Na znacznie mniejszej powierzchni działki budowlanej można uzyskać dodatkowy metraż w domu. Budownictwo przewiduje określone warunki, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było dobudowanie kilku poziomów nad tym najniższym. Chodzi tu o tak zwane uzbrojenie. Jego wykonanie jest konieczne w celu zabezpieczenia przed nadmiernym obciążeniem całej konstrukcji. Jeśli całość ważyłaby za dużo, mogłaby bez uzbrojenia spowodować zapadanie się całej budowli, co z kolei mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej, a w efekcie nawet do zagrożenia życia mieszkających w takim budynku osób. Bieganie po schodach pomiędzy piętrami ma na pewno swoje zalety związane, z większym wysiłkiem fizycznym, porównywalnym do aerobiku, a nawet wspinaczki. Jednak jest to dobre głównie dla osób młodych, w starszym wieku, kiedy człowiek już nie jest taki sprawny, z trudem jest mu się poruszać po schodach.

Dom z poddaszem i skosy na górze

Poddasze w domu jednorodzinnym ma ciekawe zastosowanie. Mimo iż są tam skosy można ciekawie urządzić, to fajne miejsce. Duża dodatkowa przestrzeń, która może posłużyć jako mieszkalna, a także sypialna. Warto tu zaznaczyć, że zwłaszcza latem jest w takim miejscu dość gorąco. Budownictwo przewiduje spadziste dachy wykonane z drewnianych bali oraz ocieplane dodatkową watą mineralną, wełną i obijane papą. Bywa, że są one także pokrywane dachówkami, albo specjalnymi obiciami na przykład z metalu. Spadzistość dachu może powodować uczucie klaustrofobii, albo przynajmniej dyskomfort wywołany asymetrią. Jest to jednak czasowe i przechodzi po kilkunastu minutach. Po jakimś czasie już w ogóle nie zwraca się na to uwagi, a znajdowanie się na poddaszu nie sprawia już takiego, czy innego nastawienia. W ładnym i zadbanym pomieszczeniu człowiek czuje się dobrze i ma ochotę na pracę, a także na relaks. Na poddaszu można sobie zorganizować mnóstwo pomysłowych pomieszczeń, od warsztatu malarskiego po pracownię komputerową. W zależności od upodobań i potrzeb.