//////

Archive for Kwiecień 2016

Wiele kondygnacji, a bieganie po schodach

Budowanie domów posiadających więcej niż jeden poziom wymaga większych nakładów finansowych. Nie należy to do tanich rozwiązań, ale ma swoje zalety z innego powodu. Na znacznie mniejszej powierzchni działki budowlanej można uzyskać dodatkowy metraż w domu. Budownictwo przewiduje określone warunki, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było dobudowanie kilku poziomów nad tym najniższym. Chodzi tu o tak zwane uzbrojenie. Jego wykonanie jest konieczne w celu zabezpieczenia przed nadmiernym obciążeniem całej konstrukcji. Jeśli całość ważyłaby za dużo, mogłaby bez uzbrojenia spowodować zapadanie się całej budowli, co z kolei mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej, a w efekcie nawet do zagrożenia życia mieszkających w takim budynku osób. Bieganie po schodach pomiędzy piętrami ma na pewno swoje zalety związane, z większym wysiłkiem fizycznym, porównywalnym do aerobiku, a nawet wspinaczki. Jednak jest to dobre głównie dla osób młodych, w starszym wieku, kiedy człowiek już nie jest taki sprawny, z trudem jest mu się poruszać po schodach.

Dom z poddaszem i skosy na górze

Poddasze w domu jednorodzinnym ma ciekawe zastosowanie. Mimo iż są tam skosy można ciekawie urządzić, to fajne miejsce. Duża dodatkowa przestrzeń, która może posłużyć jako mieszkalna, a także sypialna. Warto tu zaznaczyć, że zwłaszcza latem jest w takim miejscu dość gorąco. Budownictwo przewiduje spadziste dachy wykonane z drewnianych bali oraz ocieplane dodatkową watą mineralną, wełną i obijane papą. Bywa, że są one także pokrywane dachówkami, albo specjalnymi obiciami na przykład z metalu. Spadzistość dachu może powodować uczucie klaustrofobii, albo przynajmniej dyskomfort wywołany asymetrią. Jest to jednak czasowe i przechodzi po kilkunastu minutach. Po jakimś czasie już w ogóle nie zwraca się na to uwagi, a znajdowanie się na poddaszu nie sprawia już takiego, czy innego nastawienia. W ładnym i zadbanym pomieszczeniu człowiek czuje się dobrze i ma ochotę na pracę, a także na relaks. Na poddaszu można sobie zorganizować mnóstwo pomysłowych pomieszczeń, od warsztatu malarskiego po pracownię komputerową. W zależności od upodobań i potrzeb.

Zagospodarowanie pomieszczeń w piwnicy

Pomieszczenia w piwnicy można zagospodarować w różny sposób. Nadają się one na spiżarnie, gdyż jest tam dość chłodno, a także na stworzenie domowej pralni, czy zawieszenia linek do suszenia bielizny. Nowoczesne budownictwo uwzględnia budynki podpiwniczone, zatem zawierające wiele pomieszczeń, gdyż znajdują się one pod każdym przewidzianym w projekcie pomieszczeniem. Przeważnie są dość podobnie rozmieszczone. Mają one na celu zmniejszenie przenikania zimna i wilgoci do samej powierzchni mieszkaniowej. Chodzi o to, aby stanowiły one pewną barierę, będącą jednocześnie izolacją. Ponieważ mają pewną wysokość, to ich przestrzeń osłania przed przenikaniem zimna bezpośrednio w podłoże, po którym stąpają mieszkańcy. Taka izolacja przez zastosowanie podpiwniczenia jest o wiele bardziej solidna niż same podłogi z wylewkami oraz panelami podłogowymi i dywanami, czy wykładzinami. Pomieszczenia znajdujące się na najniższym poziomie można wykorzystać na stworzenie pewnych, bardzo ułatwiających życie i użytkowych komórek.

Dobudówka nie jedno ma zastosowanie

Dobudówki są stosowane w celu powiększenia budynku lub dodatkowego jego docieplenia. Zbudowanie sobie tak zwanej werandy, tuż przed drzwiami wejściowymi, to daje nie tylko dodatkowe pomieszczenie, ale zazwyczaj drzwi są wówczas usytuowane z innej strony, tak aby nie było przewiewu na wprost. Nie dość, że ciepła mniej wówczas z domu ucieka, to także mniej wiatru wchodzi do pomieszczeń, gdy jest zbyt zimno. Budownictwo przewiduje także dobudówki, jako dodatkowe garaże, na kolejny samochód lub warsztat, albo na pomieszczenie gospodarcze, w którym swoje miejsce znajdą narzędzie przeznaczone do prac w ogrodzie. Dobudówka może stanowić oddzielnie, dodatkowe pomieszczenia, a także tylko część ochronną. Można z niej zrobić szklarnię i tak zwaną oranżerię, a także wiatę osłaniającą, jak w przypadku opisywanej już tu werandy. Na postawienie każdego rodzaju nowego pomieszczenia wymagana jest tak zwana zgoda budowlana, a także zmiany, które nanoszone są w projekcie budynku. Takie dorysowanie kilku kresek na projekcie także kosztuje, jednak jest to konieczne dla zachowania aktualności danych