//////

Archive for Marzec 2017

Domy z lat siedemdziesiątych

Cechą charakterystyczną obrazu wielu polskich miast, tych większych i tych mniejszych, jest widok domów jednorodzinnych, których wygląd jednoznacznie wskazuje, że pochodzą z lat siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Są one specyficzne pod wieloma względami. Ich „krzywda” wynika z charakteru epoki, w jakiej powstawały i trudności, których wtedy nie było możliwości jak przeskoczyć. A tak krzywda polega na tym, że ich architektura w ogromnej większości nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek pięknem. Są często wielkie, kwadratowe, lub prostokątne i bardzo, bardzo nijakie. Architektura wnętrza nie istniała. A do tego zbudowane z wielu rozmaitych, często nie pasujących do siebie materiałów. Wynika to z faktu, że w owych latach zdobycie jakichkolwiek materiałów budowlanych na prywatną budowę, oznaczało tylko masę problemów z ich zorganizowaniem, bo normalne kupienie w potrzebnej ilości było praktycznie niemożliwe. Budownictwo było zawsze metodą gospodarczą, przez osobę, która to sobie stawiała i jego rodzinę. Stąd stosowanie najprostszych rozwiązań, bo takie były łatwe do obliczenia i wykonania.

Nowatorskie projekty architektoniczne, czyli domki na drzewach

Na świecie funkcjonuje już kilka bardzo nietypowych hoteli, w których aby zatrzymać się na nocleg, rezerwacji dokonać trzeba z dużym wyprzedzeniem. Wielu architektów poszukuje nowatorskich rozwiązań architektonicznych, stąd pomysł, aby wybudować domki na drzewach. Kto z nas nie lubił chodzenia po drzewach, może właśnie inspiracją takich projektów były wspomnienia z dzieciństwa. Każdy domek, w swojej niepowtarzalnej architekturze to pojedynczy pokój hotelowy, luksusowo wyposażony, z małym aneksem kuchennym i łazienką. Domki – pokoje przyjmują bardzo różne kształty – może to być domek w kształcie ptasiego gniazda, całkowicie komponujący się z drzewem, może to być domek trolla, niemal żywcem przeniesiony z baśni, lub wyglądający jak lustrzany sześcian, odbijający w swoich ścianach stojące obok drzewa. Aby dostać się do wnętrza hotelu, trzeba pokonać kilka metrów w górę, jakaż jednak jest przyjemność wypić poranną kawę z wiewiórką, słuchając śpiewu okolicznych ptaków. Powstają już całe wioski na drzewach, w których można np. zorganizować obóz wakacyjny dla dzieci i młodzieży.

Antonio Gaudi – wielki projektant architektury secesyjnej

Ten niepozorny człowiek, pozostawił potomnym wielką, wspaniałą architekturę secesyjną, wyróżniającą się na tle innych stylów architektonicznych. Barcelona jest dumna z projektów Gaudiego, które podziwiają turyści całego świata. Secesja w architekturze przejawia się zastosowaniem w projektach linii o różnych krzywiznach, asymetrii, roślinnych i zwierzęcych motywach ozdobnych. Asymetria sprawia, że patrząc na dany budynek, mamy wrażenie, że jest to niestabilna konstrukcja, będąca w nieustannym ruchu. Elewacja pokryta jest mnóstwem kolorów, co także daje budowli nieco baśniowy charakter. Na podobnych zasadach zaprojektowany został przez Gaudiego park w Barcelonie, gdzie możemy odpocząć na fantazyjnych ławkach, schodach, obejrzeć z bliska bajeczne gazony wypełnione kwiatami. Częściowo, te niemal fantastyczne pomysły, Gaudi przeniósł do budowanej według swojego projektu katedry – tam tez zobaczymy niemal nierzeczywistą architekturę z tysiącami różnych ornamentów, ozdobników, postaci, figur, umiejscowionych już na elewacji.