//////

Archive for Marzec 2017

Antonio Gaudi – wielki projektant architektury secesyjnej

Ten niepozorny człowiek, pozostawił potomnym wielką, wspaniałą architekturę secesyjną, wyróżniającą się na tle innych stylów architektonicznych. Barcelona jest dumna z projektów Gaudiego, które podziwiają turyści całego świata. Secesja w architekturze przejawia się zastosowaniem w projektach linii o różnych krzywiznach, asymetrii, roślinnych i zwierzęcych motywach ozdobnych. Asymetria sprawia, że patrząc na dany budynek, mamy wrażenie, że jest to niestabilna konstrukcja, będąca w nieustannym ruchu. Elewacja pokryta jest mnóstwem kolorów, co także daje budowli nieco baśniowy charakter. Na podobnych zasadach zaprojektowany został przez Gaudiego park w Barcelonie, gdzie możemy odpocząć na fantazyjnych ławkach, schodach, obejrzeć z bliska bajeczne gazony wypełnione kwiatami. Częściowo, te niemal fantastyczne pomysły, Gaudi przeniósł do budowanej według swojego projektu katedry – tam tez zobaczymy niemal nierzeczywistą architekturę z tysiącami różnych ornamentów, ozdobników, postaci, figur, umiejscowionych już na elewacji.

Czy architekt to dobre rozwiązanie?

W momencie kiedy zamierzamy wybudować własny dom konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Jednym z najważniejszych jest posiadanie odpowiedniego projektu budowlanego nieruchomości. Na jego podstawie można uzyskać bowiem szereg pozwoleń. Architekt jest osoba, która pomoże nam uzyskać wszystko to wymarzyliśmy. Bardzo ważne jest też to, że architekt wnętrz pozwoli na uzyskanie bardzo atrakcyjnego wnętrza w naszym domu. To dzięki jego wiedzy i zaangażowaniu w powstanie projektu będziemy mieli możliwość idealnego połączenia różnych stylów i kolorystyki. Co ważniejsze nasz dom nie będzie przypominał zbioru różnych sprzętów, ale perfekcyjnie zaplanowanego pomieszczenia. Architekt ogrodów z kolei pozwoli na uzyskanie w naszym ogrodzie harmonii i ładu. Każdy przedmiot czy roślina będzie bowiem znajdował się na swoim miejscu. A to z kolei pomoże nam w uzyskaniu spokoju i dobrego samopoczucia. Bardzo często okazuje się, że pomoc architekta jest nam koniecznie potrzebna oraz co ważniejsze nieodzowna.

Cechy charakterystyczne płytek ceramicznych

O płytkach ceramicznych można powiedzieć, że są wykonywane z materiałów ceramicznych, a do tego wszystkiego w większości przypadków są z zewnątrz pokrywane cienką warstwą szkliwa. Ogólnie jak wszystkim z pewnością doskonale wiadomo, płytki ceramiczne mogą charakteryzować się różnorodną wielkością oraz wzornictwem. Doskonale jest to widoczne chociażby na ścianach i podłogach kuchni oraz pomieszczeń sanitarnych takich jak łazienki i ubikacje. Należy teraz powiedzieć kilka słów więcej na temat charakterystycznych cech płytek ceramicznych. Jedną z najważniejszych jest to, że są one odporne na działanie wysokich temperatur, a poza tym są ogniotrwałe. To, co przed momentem zostało powiedziane jednoznacznie wyjaśnia, dlaczego właśnie one są stosowane w pomieszczeniach kuchennych, gdzie znaczne temperatury jak nie spojrzeć są na porządku dziennym. Poza tym płytki ceramiczne charakteryzują się względnie niewielką nasiąkliwością i co za tym idzie odpornością na intensywne oddziaływanie wilgoci. Właśnie z tego względu płytki ceramiczne w postaci ściennej glazury oraz podłogowej terakoty doskonale sprawdzają się w łazienkach oraz wszystkich tych pomieszczeniach, gdzie wilgoć i woda nieustannie oddziałują na wszelkiego rodzaju powierzchnie.