//////

Archive for Maj 2017

Architektoniczne myślenie krajobrazem, czyli łączenie nowoczesnych form z naturą

Mistrzami w łączeniu nowoczesnych projektów architektonicznych z otoczeniem, są Norwegowie. Ich formy architektoniczne zachwycają cały świat. W norweskiej architekturze na pierwszym planie uwidocznia się wręcz nieprawdopodobna zgodność danej budowli ze środowiskiem, w którym jest usytuowana. Architekci norwescy używają do swoich projektów najnowocześniejszych form, materiałów budowlanych, dbając jednak o to, aby były to materiały jak najbardziej naturalne i przyjazne dla środowiska i użytkowników budowli. Budynek musi być w pełni funkcjonalny, spełniać swoją rolę, ale nie może dominować nad okolicą. Krajobraz naturalny musi pozostać nie zaburzony. Podobne podejście Norwegowie wykazują w projektach łączących elementy zabytkowych obiektów z nowoczesnością. Mają perfekcyjne wyczucie granicy, której nie można przekroczyć aby nie wypaczyć piękna zabytku, mimo stosowania także nowoczesnych materiałów budowlanych jak szkło i metal. Równowaga pomiędzy nowoczesnością, a tradycją i pięknem natury jest tym, co wyróżnia norweską architekturę na tle innych projektów.

Lokale użytkowe, to też nieruchomości

Ludzie zajmujący się zawodowo sprzedażą lub kupnem nieruchomości, często spotykają na swej drodze przeróżne lokale użytkowe. Mogą, to być lokale przeznaczone na rozrywkę, gastronomię, handel, czy też usługi i wiele innych. Możliwy, jest także wynajem takich nieruchomości. Budownictwo, w jakim znajdują się takie lokale może być różnorodne. Czasami pracownicy biur nieruchomości, lub prywatne osoby, spotykają się z lokalami znajdującymi się w ścisłym centrum miast, lub przeciwnie, w małych miejscowościach, czy tez wsiach. Od lokalizacji oraz standardu zależy cena takiej nieruchomości. Oczywiście cała architektura okolicy ma także znaczenie. Lokale rozrywkowe często, są tworzone w centrach, ponieważ najczęściej, są, to dyskoteki, kluby, czy też kręgielnie i inne. Natomiast lokale usługowe, to nie tylko szewc, czy kaletnik, którzy znajdują się w centrach miast, ale także firmy, które wynajmują lokal i oferują rozległe usługi motoryzacyjne, czy wiele innych. Lokale użytkowe, stanowią poważne wyzwanie dla agentów nieruchomości, gdyż nie zawsze łatwo, jest znaleźć odpowiednie miejsce i cenę.

Budownictwo we własnych rękach

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy trzeba sobie radzić z egzystencją przy minimalnych zarobkach. Kryzys ekonomiczny dotknął kieszenie prawie każdego Polaka. Staramy się jednak żyć jako tako na poziomie. Dobrym przykładem takiego działania jest troska o własną nieruchomość. Mieszkanie jest azylem, gniazdem i oazą spokoju dla każdego z nas. Poza tym zazwyczaj każdy chce, aby jego dom pięknie wyglądał się prezentował. Trudno jednak decydować się na wynajęcie ekipy remontowej, gdy zarabiamy mało, a do tego materiały drożeją coraz bardziej. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na to, aby własną nieruchomość remontować własnoręcznie lub co najwyżej z pomocą przyjaciół i rodziny. Niekiedy bywa to naprawdę dobry pomysł. Z całą pewnością jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednakże nie będzie to dobre rozwiązanie, jeśli na pracach wykończeniowych wcale się nie znamy. Trzeba więc mierzyć siły na zamiary, aby nie okazało się, że nasze prace budowlane będą musiały zostać poprawione przez profesjonalistów.

Czy po ustawie deregulacyjnej spadnie prestiż zawodu pośrednika

Wielu obecnych pośredników w obrocie nieruchomościami obawia się, że po zmianie regulacji prawnej dopuszczającej do zawodu pośrednika odpowiednio wykwalifikowane osoby – co będzie miało miejsce po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej – spadnie prestiż zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Taka sytuacja może faktycznie mieć miejsce, gdy każdy nieomal, kto nie jest karany sądownie, będzie mógł wykonywać ten zawód, bez żadnego przygotowania zawodowego, merytorycznego i bez doświadczenia. Może to w pewnym stopniu zdeprecjonować zawód posrednika i zniechęcić klientów do korzystania z tego rodzaju usług, gdy kilka razy okaże się, że pośrednik zachował się nieprofesjonalnie lub wręcz zaszkodził w sprzedaży przez swoja niekompetencje, zamiast pomóc. Jednak po pewnym czasie, jak mówią niektórzy analitycy i znawcy problemu, wszystko wróci do normy, gdyż klienci przekonają się, że trzeba być ostrożnym w wybieraniu agencji pośrednictwa i lepiej zaufać firmom, które są renomowane, mają swoją ustabilizowaną pozycję na rynku pośrednictwa nieruchomości.