//////

Archive for Maj 2017

Czy ceny mieszkań będą nadal spadać

W ciągu ostatnich kilku lat ceny mieszkań w naszym kraju dość regularnie malały, dotyczy to zarówno mieszkań oferowanych przez deweloperów, jak tez tych z rynku wtórnego. Obecnie większość analityków rynku mieszkaniowego w Polsce uważa, że ceny mieszkań będą spadać w dół jeszcze przez najbliższy rok, jednak będzie to bardzo umiarkowana obniżka, wahająca się od 1 do 3 procent, w zależności od regionu i rodzaju mieszkania. Deweloperzy obecnie zachęcają klientów nieco niższymi cenami, jednak realizują nowe inwestycje. Czy mieszkania z tych właśnie nowych inwestycji będą tańsze od obecnych? Różne są opinie na ten temat, deweloperzy twierdzą, bowiem, że już niżej z ceny zejść nie mogą, że ich inwestycje są na granicy opłacalności. Z drugiej jednak strony możliwe będą obniżki cen, przynajmniej po wejściu w życie ustawy deweloperskiej, gdyż klienci musza być jakoś zachęceni do zawierania z deweloperami notarialnych umów przedwstępnych – w taki bowiem sposób po wejściu nowej ustawy będą zawierane umowy pomiędzy deweloperami a potencjalnymi nabywcami budowanych przez nich mieszkań.

Lofty, czyli drugie życie niszczejących budynków przemysłowych

Transformacja ekonomiczna, polityczna w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiła, że w Polsce, w wielu miastach pozostało wiele opuszczonych fabryk, zakładów pracy. Część z nich wyburzono, budując na odzyskanych terenach nowe firmy, osiedla mieszkaniowe, ale wiele przetrwało do dzisiejszych czasów. Łódź, Kraków, Warszawa, to miasta, w których zachowało się wiele budowli z dawnych, komunistycznych czasów. W pewnym momencie okazało się, że na takich budynkach można wiele zarobić. Do pracy przystąpili architekci i ekipy budowlane, którzy wspólnie, opuszczone budynki przekształcili w super nowoczesne apartamenty, a w niektórych nawet udało się zachować i wkomponować je we wnętrze, elementy dawnych urządzeń fabrycznych, czy oryginalnej architektury. Lofty, bo tak się nazywają lokale w dawnych zakładach przemysłowych, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących – każdy apartament jest inny, pomieszczenia są wysokie, przestronne, wielkie okna zapewniają znakomite doświetlenie wnętrza, a luksusowe wyposażenie daje mieszkańcom pełen komfort. Mimo wysokich cen, lofty sprzedają się na pniu.

Architektoniczne myślenie krajobrazem, czyli łączenie nowoczesnych form z naturą

Mistrzami w łączeniu nowoczesnych projektów architektonicznych z otoczeniem, są Norwegowie. Ich formy architektoniczne zachwycają cały świat. W norweskiej architekturze na pierwszym planie uwidocznia się wręcz nieprawdopodobna zgodność danej budowli ze środowiskiem, w którym jest usytuowana. Architekci norwescy używają do swoich projektów najnowocześniejszych form, materiałów budowlanych, dbając jednak o to, aby były to materiały jak najbardziej naturalne i przyjazne dla środowiska i użytkowników budowli. Budynek musi być w pełni funkcjonalny, spełniać swoją rolę, ale nie może dominować nad okolicą. Krajobraz naturalny musi pozostać nie zaburzony. Podobne podejście Norwegowie wykazują w projektach łączących elementy zabytkowych obiektów z nowoczesnością. Mają perfekcyjne wyczucie granicy, której nie można przekroczyć aby nie wypaczyć piękna zabytku, mimo stosowania także nowoczesnych materiałów budowlanych jak szkło i metal. Równowaga pomiędzy nowoczesnością, a tradycją i pięknem natury jest tym, co wyróżnia norweską architekturę na tle innych projektów.

Lokale użytkowe, to też nieruchomości

Ludzie zajmujący się zawodowo sprzedażą lub kupnem nieruchomości, często spotykają na swej drodze przeróżne lokale użytkowe. Mogą, to być lokale przeznaczone na rozrywkę, gastronomię, handel, czy też usługi i wiele innych. Możliwy, jest także wynajem takich nieruchomości. Budownictwo, w jakim znajdują się takie lokale może być różnorodne. Czasami pracownicy biur nieruchomości, lub prywatne osoby, spotykają się z lokalami znajdującymi się w ścisłym centrum miast, lub przeciwnie, w małych miejscowościach, czy tez wsiach. Od lokalizacji oraz standardu zależy cena takiej nieruchomości. Oczywiście cała architektura okolicy ma także znaczenie. Lokale rozrywkowe często, są tworzone w centrach, ponieważ najczęściej, są, to dyskoteki, kluby, czy też kręgielnie i inne. Natomiast lokale usługowe, to nie tylko szewc, czy kaletnik, którzy znajdują się w centrach miast, ale także firmy, które wynajmują lokal i oferują rozległe usługi motoryzacyjne, czy wiele innych. Lokale użytkowe, stanowią poważne wyzwanie dla agentów nieruchomości, gdyż nie zawsze łatwo, jest znaleźć odpowiednie miejsce i cenę.